Ο Ίκαρος Χαλκίδας ηττήθηκε με 97-87 σ

Ο Ίκαρος Χαλκίδας ηττήθηκε με 97-87 στο κλειστό των Ιλισίων από τον Ηλυσιακό και αποκλείστηκε από την τρίτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Ίκαρος Χαλκίδας 2013-14
Ίκαρος Χαλκίδας 2013-14
Ο Ίκαρος ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 10-0, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και στο τέλος της περιόδου πλησίασαν σε 25-29. Στη δεύτερη, ο Νίκος Χατζής με συνεχείς πόντους βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 54-46 στο ημίχρονο.
Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα μας χάρη στη ζώνη που επιστράτευσε ο Γιώργος Καλαφατάκης περιόρισε τους γηπεδούχους και με «οδηγό» τον Σάτον στην επίθεση, πλησίασε σε 74-73 στο 30’.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 8-0 του Ηλυσιακού που προηγήθηκε με 82-73, αλλά χάρη στις προσπάθειες του Στρναντ, ο Ίκαρος πλησίασε σε 89-85 στο 36’.
Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα μας, εν’ αντιθέσει με τους γηπεδούχους,ήταν άστοχη από την γραμμή των βολών, γεγονός που την οδήγησε στην ήττα.

Δεκάλεπτα: 25-29, 54-46, 74-73, 97-87
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 10 (2), Χατζής 22 (5), Δορκοφίκης 16 (2), Σμιθ 13 (3), Ζούμπος 2, Τσουγγαράκης 7, Μποντζ 12, Αντωνάκης 4, Ιωάννου 9 (1), Βαβάτσικος 3 (1).
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καλαφατάκης): Στρναντ 17 (3), Άσκα 14 (1), Οκόγιε 3, Γκόβενς 13, Σάτον 15, Παπανικολόπουλος 2, Μπέμπης, Μπορόβνιακ 6, Σπανός 6 (1), Μανωλόπουλος 5 (1), Βουγιούκας 6.

Ο Ίκαρος Χαλκίδας πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά προδόθηκε από την αστοχία του στις βολές και ηττήθηκε από τον Ηλυσιακό. Σε αυτό το σημείο στάθηκε στις δηλώσεις του μετά το ματς, ο Γιώργος Καλαφατάκης, ο οποίος ανέφερε:
«Είχαμε 17 άστοχες βολές και με το σκορ στο 90-85 δεν αξιοποιήσαμε τα δύο αντιαθλητικά φάουλ που μας δόθηκαν. Η ομάδα έχει πολλά άπειρα παιδιά, αλλά όλα πάλεψαν για το καλύτερο. Σίγουρα χρειαζόμαστε δουλειά, όπως επίσης χρειαζόμαστε μεγαλύτερη βοήθεια από τους ξένους της ομάδας. Σε κάθε περίπτωση, η παρουσία μας στο πρωτάθλημα αποτελεί τη βασική μας προτεραιότητα. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, ώστε να διορθώσουμε τις αδυναμίες μας και στόχος μας είναι να είμαστε έτοιμοι στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος».