ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Κουτουλής και Ανδρεαδάκης στην καλύτερη 8άδα

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΠΠ-ΠΚ Νοτίου Ομίλου, που έγινε στη Χαλκίδα το Σαββατοκύριακο (15-16/7), δυο αθλητές του Ευβοϊκού κέρδισαν θέση μέσα στην καλύτερη 8άδα, ενώ δυο αθλήτριές του, αγωνίστηκαν στους τελικούς.

Αναλυτικά:

• Την 6η θέση στα 1000μ. ΠΠΑ κατέκτησε ο Χρήστος Κουτουλής (αριστερά στη φωτό) με χρόνο 2.47.27, που αποτελεί και νέο ατομικό ρεκόρ του.

• Την 7η θέση στο άλμα τριπλούν κέρδισε ο Σταμάτης Ανδρεαδάκης (δεξιά στη φωτό) με επίδοση 11.83μ.

• Τη 10η θέση στα 300μ. με εμπόδια κατέκτησε η Χριστιάννα Ρήγα με επίδοση 50.42.

• Τη 16η θέση κατέκτησε η Παρασκευή Γιαμαρέλου στο μήκος με επίδοση 4.78μ.

Ο Ευβοϊκός πήρε μέρος και στις τέσσερις σκυτάλες, όπου:

• Πήρε την 9η θέση στα 4Χ80μ. ΠΠΑ με χρόνο 38.84 (ΑΚΡΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ - ΜΠΡΟΥΖΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ και ΝΤΑΡΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΣ).

• Πήρε την 15η θέση με χρόνο 41.75 στα 4Χ80μ. ΠΚΑ (ΛΟΥΚΑ ΣΤΑΜΑΤΕΝΙΑ-ΤΣΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΑ - ΓΙΑΜΑΡΕΛΟΥ ΧΡΥΣΑ και ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ). Η Μπουλούκου αγωνίστηκε και στους προκριματικούς των 80μ. και έκανε ατομικό ρεκόρ με 10.83.

• Πήρε τη 15η θέση στη σκυτάλη 4Χ300μ. ΠΜΠ με χρόνο 2.43.83 (ΝΤΑΡΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΣ - ΜΠΡΟΥΖΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ - ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ ΣΙΜΟΣ και ΚΟΥΤΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ).

* Πήρε την 17η θέση στα 4Χ300μ. ΠΓΚ με χρόνο 3.07.33 (ΛΟΥΚΑ ΣΤΑΜΑΤΕΝΙΑ - ΜΠΕΤΣΑ ΓΕΩΡΓΙΑ - ΓΙΑΜΑΡΕΛΟΥ ΧΡΥΣΑ και ΡΗΓΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ).

Από τον Ευβοϊκό συμμετείχαν στους αγώνες ως εθελοντές-τριες, 28 αθλητές και αθλήτριες των ακαδημιών, αλλά και του αγωνιστικού τμήματος, βοηθώντας στη διοργάνωση αυτού του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Προπονητές του συλλόγου με μακρόχρονη προσφορά είναι οι: Χρήστος Μποσινάκης, Πέτρος Γαραντζόγιαννης, Εφη Μακρή και Νίκος Σφυρόπουλος.