Μπάσκετ: Νίκησε την Αρτάκη η Δόξα Διρφύων-Μεσσαπίων

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)
Νίκη στην παράταση!
ΓΑΣ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ-ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ/ΜΕΣΣΑΠΠΙΩΝ 68-75
Με το διπλό έφυγε από την Αρτάκη η Δόξα Διρφύων/Μεσσαπίων επικρατώντας του ΓΑΣ Ν. Αρτάκης με 68-75 σε ένα ματς που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, με την κανονική διάρκεια να τελειώνει με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 61-61.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-15 στο 10′ και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (24-28). Στη συνέχεια η ομάδα της Αρτάκης προσπάθησε να ανακάμψει και τα κατάφερε, ισοφαρίζοντας σε 61-61 με καλάθι του Τσοκάνη 5” πριν το τέλος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Μάντζαρη ήταν ανώτεροι στις λεπτομέρειες και με επιμέρους σκορ 7-14, έφτασαν στην τελική επικράτηση, πετυχαίνοντας τη δεύτερή τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Πρώτος σκόρερ για την Δόξα Διρφύων/Μεσσαπίων ήταν ο Σολδάτος που σημείωσε 27 (5) και ακολούθησε ο Μαρκάκης με 21 (1) πόντους.

Διαιτητές: Αποστόλου-Νικολιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 10-13, 16-17, 21-16 (καν. διάρ.), 7-14 (παρ.)

ΓΑΣ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Στεφανίδης-Σιμιτζής): Σπανός 16 (1), Ριζούλης, Σιαράπης 13 (1), Τσοκάνης 14 (4), Κατσαρός 3, Φλώρος, Στέφης 4, Καρλής 11 (1), Καραγιάννης 1, Δέδες 6, Ντεγιάννης, Τάρλας.

ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ/ΜΕΣΣΑΠΙΩΝ (Μάντζαρης): Αλμπέρτης 9, Αποστολόπουλος 2, Ρόγκας 1, Στυλιαράς, Σαρατσής 8, Μάντζαρης, Σολδάτος 27 (5), Παπάζογλου 7, Μαρκάκης 21 (1).